Układy kogeneracyjne

Kogeneracja to najbardziej efektywny sposób na wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji w skojarzeniu ciepła, energii elektrycznej, chłodu.

Układy kogeneracyjne to niezwykle nowoczesne rozwiązania, których celem jest jak najlepsze wykorzystanie energii pierwotnej przeznaczonej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Rozwiązania te cieszą się dużym powodzeniem w energetyce przemysłowej.

Układy kogeneracyjne swoje zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie jest duże zapotrzebowanie na energię cieplną, a więc w aglomeracjach miejskich, zakładach przemysłowych, elektrociepłowniach.

Zasadniczym elementem układu kogeneracyjnego jest silnik spalinowy oraz generator, który konwertuje energię pierwotną zawartą w paliwie na energię elektryczną oraz ciepło. Niska strata sięgająca wartości rzędu 10% powoduje, że to agregaty kogeneracyjne są dziś najpowszechniej wykorzystywanymi urządzeniami energetycznymi w wielu dziedzinach życia gospodarczego.

Kogeneracja gazowa zapewnia nam zarówno wysoki poziom oszczędności energii pierwotnej sięgającej nawet do 25% względem konwencjonalnych źródeł wytwarzania; ponadto gwarantuje stałość w dostawach energii i kompletną niezależność od sieci. Dodatkowo kogeneracja gazowa z użyciem najwyższej klasy agregatów pozwala na odsprzedanie uzyskanej energii do sieci. 

Schemat ideowy układu kogeneracyjnego

Innowacyjna Gospodarka

Copyright © 2015 Drotex. Polityka prywatności. Wykonanie Adimo.pl